menopoz.net
menopoz dönemi konusunda bilinmesi gerekenler

Kadın Sağlığı Arama Motoru

Doğru arama yapın, aradığınızı bulun...


Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için tıklayın>>

GENEL BİLGİLER
Çağlar boyunca menopoz ve insanın yaşam süresi
Kadının menopoza girme yaşı
Genel bilgiler
Menopoza geçiş dönemi
Görsel bilgiler (videolar)
TEMEL BİLGİLER
Menopoz bir hastalık durumu değildir
Menopozda ortaya çıkan değişiklikler
Ateş basması atakları
Menopoz döneminin tuhaf belirtileri
Genital organlarda ve idrar yollarında gerileme (atrofi)
Bilişsel işlevlerde bozulma ve Alzheimer hastalığı
Menopoz döneminde ruhsal değişiklikler
Menopoz döneminde cilt değişiklikleri
Erken menopoz nedir?
TANI İŞLEMLERİ
Jinekolojik muayene
Papsmear
Kendi kendine meme muayenesi
Kendi kendine vulva muayenesi
Mamografi
Kemik dansitometrisi (DEXA)
Endometriyal biyopsi
SIK GÖRÜLEN SORUNLAR
Yumurtalık kistleri
Miyomlar
Rahim sarkması
İdrar kaçırma ve diğer idrar yolu sorunları
Osteoporoz (kemik erimesi)
Tiroid sorunları
Obezite
TEDAVİ İŞLEMLERİ
Kegel egzersizleri
Hormon replasman tedavisi
Osteoporoz (kemik erimesi) tedavisi
Jinekolojik ameliyatlar
JİNEKOLOJİK KANSERLER
Genital kanser riski
Jinekolojik kanserlerde erken tanı
Rahim kanseri
Rahimağzı kanseri öncüsü lezyonlar
Rahimağzı kanseri
Yumurtalık kanseri
Vulva kanseri
Meme kanseri
  Genital Kanser - Erken Tanı  
menopoz.net sitesi Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmıştır.

[ana sayfa]

Jinekolojik kanserler arasında en erken evrede yakalanabilen kanser türü rahim kanseriyken, yumurtalık kanseri çoğu durumda geç belirti verdiğinden tanı konduğunda genellikle ileri evrelerdedir. Rahimağzı kanseri ise yapılacak basit bir papsmear testiyle erken dönemde yakalanabilen bir kanser türüdür.

Vulva (dış genital organ) kanseri erken tanısı

Vulva kanseri genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bir kanser türü olmakla beraber aynen rahimağzı kanserinde olduğu gibi kanser aşamasına gelmeden önce bazı kanser öncüsü lezyonlar oluşturabilen bir kanser türüdür.

Kendi kendine vulva muayenesi bahsinde anlatıldığı gibi erken tanı açısından bu muayenenin düzenli olarak yapılması ve bölgede ortaya çıkan kızarıklık, renk değişikliği, kaşıntı, yanma, kabarıklık, yara oluşumu ve kitle oluşumu gibi durumlarda en kısa zamanda doktora başvurulması önemlidir. Bu belirtilerin çoğu dış genital bölge sorunları bahsinde anlatıldığı gibi çoğunlukla basit nedenlere bağlı olmakla beraber yine de emin olunabilmesi için jinekolojik muayenenin ihmal edilmemesi son derece önemlidir.

Vajina kanseri erken tanısı

Bu kanser türü oldukça ender görülen ve genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan bir kanser türüdür. Kanser öncüsü lezyonlar oluşturmakla beraber tanı konduğunda genellikle ileri evrelere ulaşmıştır. Bu nedenle erken tanı olanaklarının oldukça kısıtlı olduğu söylenebilir.

Rahimağzı Kanseri Erken Tanısı

Jinekolojik kanserler arasında kanser tarama testlerinin en iyi sonuç verdiği ve bu nedenle henüz kanser aşamasına ulaşmadan, oluşan kanser öncüsü lezyonların yakalanabildiği bir kanser türüdür.

Hücresel düzeydeki değişiklikleri ortaya çıkarabilen Papsmear testinin yaygın kullanıma girmesiyle gelişmiş ülkelerde rahimağzı kanserine bağlı ölümlerde oldukça önemli bir azalma ortaya çıkmıştır. Bu olanaktan faydalanmak için kadınların hiçbir şikayetleri olmasa dahi doktorlarınca kendilerine önerilen aralıklarla jinekolojik muayeneden geçmeleri ve bu esnada Papsmear testine tabi tutulmaları önemlidir.

Papsmear testi>>
Rahimağzı Kanseri Öncüsü Lezyonlar>>
Rahimağzı Kanseri>>

Rahim Kanseri Erken Tanısı

Rahim kanseri genellikle menopoz sonrasında ve özellikle de bu kansere yakalanma açısından yüksek risk altında olan kadınlarda ortaya çıkan bir kanser türüdür. En sık verdiği belirti menopoz döneminde kanama olup, bu dönemde yapılan bir rahim iç tabakası örneklemesi (endometriyal biyopsi) ile tanısı konabilen ve ilk tanı konduğunda genellikle erken bir evrede olan bir jinekolojik kanserdir. Erken evrede tanı olanağından faydalanabilmek için özellikle risk faktörü olan kadınların düzenli olarak jinekolojik muayeneden geçmeleri ve menopozda olsun veya olmasın normaldışı kanaması olan her kadının kısa zamanda jinekolojik değerlendirme için doktora başvurması önemlidir.

Yumurtalık Kanseri Erken Tanısı

Kadın genital kanserleri içinde erken tanısı oldukça zor olan ve belirti verdiğinde genellikle ileri evrelerde olan bir kanser türüdür. Günümüzde yumurtalık kanserinin erken tanısı için henüz etkili bir yöntem geliştirilmiş olmamakla beraber bu kansere yakalanma açısından yüksek risk altında olan kadınlarda BRCA geni adı verilen ve birden fazla yumurtalık kanserli bireyi olan ailelerde daha sık oranda saptanan gen taraması üzerinde durulan konulardan biridir. Bu genin varlığı saptandığında ise tıbbi yaklaşımın ne olması gerektiğinde bir fikir birliği mevcut olmadığından bu testi bir erken tanı yöntemi olarak görmek zordur.

Günümüzde yumurtalık kanseri erken tanısında en iyi yaklaşımın düzenli jinekolojik değerlendirmeler esnasında yumurtalıklarda görülen ve kanser şüphesi taşıyan oluşumların cerrahi yöntemlerle çıkarılması olduğu söylenebilir.

Meme Kanseri Erken Tanısı

Meme kanseri düzenli olarak doktor tarafından yapılan meme muayenesi, düzenli olarak kadın tarafından uygulanan Kendi Kendine Meme Muayenesi ve memede kanser düşündürecek belirti ve bulguların kadın tarafından iyi bilinmesi ve bunlar saptandığında kısa zamanda doktora başvurulması ve doktor tarafından önerilen aralıklarla mamografi incelemesinin yapılmasıyla nispeten erken evrelerde yakalanabilen bir kanser türüdür.

Yumurtalık kanseri bahsinde anlatılan BRCA geni taramasında bu gende değişiklik saptanan kadınlarda yumurtalık kanseri yanında meme kanseri ve kalın bağırsak kanseri gelişme riski de nispeten yüksek olduğundan bu tür bir durumda erken tanıya yönelik uygulamaların daha düzenli ve daha sık aralıklarla yapılması önemlidir.

gebelik.org jinekoloji.net aileplanlama.com hormonlar.com cinselhastalik.com ikizgebelik.com gebelik.net
jinekoloji.org hamilelik.tv
   Copyright © 2007 - 2100 menopoz.net. Tüm hakları saklıdır. Dr. Kağan Kocatepe uyarı     Dr. Kağan Kocatepe hakkında